Czy wysokie stopy procentowe to najlepsza metoda walki z inflacją?

Inflacja dotyka nas wszystkich. Zmniejsza wartość naszych oszczędności i zarobków. Jak długo potrwa i na jakim poziomie – to pytanie zadają sobie ekonomiści, politycy i przedsiębiorcy.
Prof. Joanna Tyrowicz, którą będziemy gościć na Forum 16 listopada w Suwałkach, jako członkini Rady Polityki Pieniężnej wielokrotnie podkreślała, że inflacji szkodzącej całej gospodarce w Polsce nie zwalczymy bez wysokich stóp procentowych.
Dlatego reakcja prof. Tyrowicz na niedawną obniżkę stóp procentowych 6 września do 6% była jednoznaczna.
Nie schodzimy z inflacją do celu, nie realizujemy mandatu, taka jest smutna prawda - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" w @tvn24 profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.https://t.co/QAE4VYEvmq
— TVN24 BiS (@TVN24BiS) September 12, 2023
Rada Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej jest ciałem NBP, które kształtuje politykę w Polsce w olbrzymim stopniu, a dyskusje RPP są tajne. Rada nie jest zgodna – nie jest to tajemnicą – i jej członkowie reprezentują różne stanowiska i szkoły ekonomii.
Wśród ekonomistów zdania na temat zwalczania inflacji tą metodą są jednak podzielone.
Czy zgadzasz się na propozycje Joanny Tyrowicz?
— Jan Oleszczuk-Zygmuntowski (@ZygmuntowskiJ) September 11, 2023
Czy podobnie zróżnicowane zdanie na ten temat będziemy mieli na Forum Biznesowym Pogranicza? Na pewno czeka nas gorąca dyskusja, którą planujemy po wystąpieniu prof. Tyrowicz.
prof. Joanna Tyrowicz
członkini Rady Polityki Pieniężnej, ekonomistka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

prof. Joanna Tyrowicz
członkini Rady Polityki Pieniężnej, ekonomistka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. dr hab. Joanna Tyrowicz jest związana z Uniwersytem Warszawskim oraz Fundacją Adeptów i Miłośników Ekonomii FAME|GRAPE. Profesurę uzyskała w 2019 roku, habilitację w 2012, tytuł doktora nadał jej Uniwersytet Warszawski w roku 2006. Od 2017 roku współpracuje na stałe z IZA w Bonn. W latach 2007-2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Od 2022 roku została powołana w skład Rady Polityki Pieniężnej. Współpracowała także z Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Fulbright Scholar (Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies), gościła także w instytutach naukowych IAAEU w Trewirze oraz w IOS w Regensburgu.