Co znaczy inteligentne miasto?

 Co znaczy inteligentne miasto?

Samorządowcom potrzebne są rozwiązania pozwalające oszczędzać bez obniżania jakości świadczonych usług. Nowoczesne technologie umożliwiają nawet więcej.

Nowoczesne technologie, takie jak zdalnie zarządzane oświetlenie uliczne czy kosze na śmieci informujące centralę o stopniu wypełnienia itp., kojarzymy z dużymi metropoliami. To słynne rozwiązania określane mianem Smart City – inteligentnego miasta, którego wizję od lat roztaczają przed nami specjaliści.

Tymczasem te i inne im podobne rozwiązania możemy dziś spotkać w wielu małych i średnich miastach w Polsce, a nawet w gminach wiejskich. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zaskakujące, to po zastanowieniu nie powinno dziwić. Przecież to właśnie w takich miejscach samorządowcy mają zwykle mniejsze budżety w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w metropoliach, a więc muszą nimi możliwie jak najefektywniej gospodarować.

Smart Lights i Smart Bins?

W Suwałkach będziemy rozmawiać o technologiach z dziedziny Smart City, o których nasz Partner Główny opowie na prezentacji drugiego dnia Forum. Serdecznie zapraszamy!

[materiał Partnera]

Paweł Staszczak

Ekspert ds. IOT, OZE i efektywności energetycznej Orange Polska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *